AIRPORT TRANSFER

Follow me!

Polski
2020-01-15
Darmowe atrakcje Lizbony i Barcelony
Wybieracie się na urlop do Lizbony lub Barcelony? Mamy dla Was kilka propozycji ciekawych atrakcji w tych miastach. Nie zniszczą one Waszego budżetu, ponieważ w wybranych dniach można zwiedzić je za darmo. Sprawdźcie sami:

Otwórz się na Lizbonę!
 • Katedra Se, a tak właściwie Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie. To najstarszy kościół w Lizbonie, zbudowany w 1150 roku. Jest symbolem upamiętniającym wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Katedra zbudowana została w stylu romańskim, natomiast jej wnętrze z rozkazu króla Jana V zostało wykończone w stylu rokokowym. Wstęp do katedry jest bezpłatny. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć skarbiec lub wejść na krużganki musicie uiścić opłatę w wysokości 4€.
 • Muzeum Calouste Gulbenkiana powstało zgodnie z ostatnią wolą Galusta Gulbenkiana, który był ormiańskim przedsiębiorcą, filantropem i kolekcjonerem – posiadał jedną z największych prywatnych kolekcji sztuki. Zbiory muzeum posiadają około 6 tysięcy przedmiotów ze sztuki m.in. rzymskiej, ormiańskiej, egipskiej i europejskiej. Znajdują się tam dzieła m.in. Rubensa, Maneta czy Turnera. Wstęp wolny do Muzeum jest w każdą niedzielę po godzinie 14:00.
 • W Muzeum Kolekcji Berardo, które mieści się w dzielnicy Balem, znajduje się kolekcja jednych z najbardziej cenionych dzieł sztuki nowoczesnej artystów tj. Picasso, Pollock czy Dali. Darmowy wstęp do Muzeum jest w każdą sobotę dla wszystkich odwiedzających.
 • MAAT - Muzeum Sztuki, Architektury i Techniki przyciąga turystów nietypową architekturą. Każdy, kto lubi sztukę współczesną, powinien wejść do środka. To również świetne miejsce do robienia zdjęć. Jeżeli chcielibyście skorzystać z darmowego wstępu do tego muzeum, to istnieje taka możliwość w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
 • Dworzec Rossio zachwyca zwiedzających swoim neomanuelińskim wykończeniem. To właśnie z tego dworca odjeżdżają pociągi relacji Lizbona – Sintra. Trasa ta przebiega w tunelu, który wydrążony został pod miastem. Zwiedzanie dworca jest bezpłatne.
Będąc w Lizbonie, możecie również skorzystać z oferty Free Walking Tours, czyli bezpłatnego zwiedzania miasta z przewodnikiem.

Loty bezpośrednie z Berlina rozpoczynają się już od 210 zł.
Barcelona. Wchodzisz w to?
 • Katedra św. Eulalii to budynek, który zachwyca z zewnątrz, lecz to, co najpiękniejsze z punktu widzenia architektonicznego znajdziecie w środku. Darmowy wstęp jest codziennie od 8:00 do 12:45 (w niedzielę do 13:45) i od 17:45 do 19:30 (w soboty i niedziele od 17:15 do 20:00). To również czas, w którym odbywają się msze. Podczas zwiedzania warto mieć to na uwadze i respektować zasady panujące w świątyni.
 • Park de la Ciutadella to świetne miejsce do odpoczynku. Już na wejściu Waszym oczom ukaże się przepiękny Łuk Triumfalny mający 30 metrów wysokości. Park uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Barcelonie. W samym jego centrum znajdziecie Font de la Cascada, w której tworzeniu projektu uczestniczył ponoć sam Gaudi. W tym niezwykłym miejscu mieści się również budynek Parlamentu Katalonii.
 • Muzeum Sztuki Współczesnej znane również jako MACBA, oferuje wiele wystaw stałych oraz tymczasowych. Przyciąga swoją nowoczesną, jasną przestrzenią. Wśród stałej kolekcji znajdują się głównie dzieła sztuki katalońskiej i hiszpańskiej powstałej po 1945 roku. Jeśli chcecie odwiedzić Muzeum za darmo, to możecie się do niego wybrać w każdą sobotę między godziną 16:00 a 20:00.
 • Muzeum Pabla Picassa to wyjątkowe miejsce na mapie Barcelony powstałe jeszcze za życia malarza. Znajdziecie tam dzieła, dzięki którym przybliżycie się do ewolucji artystycznej, przez jaką przechodził Picasso, poznacie jego biografię i ciekawostki na temat kariery. Za darmo wejdziecie do muzeum w czwartkowe popołudnia od 18:00 do 21:30, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 9:00 do 19:00 oraz w wybrane dni tj. 12 lutego, 18 maja i 24 września.
 • Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC) gromadzi dzieła sztuki romańskiej, gotyckiej, renesansu i barku. Zajmują one powierzchnię dwóch pięter, warto więc zaplanować zwiedzanie na kilka godzin. Zobaczycie tam arcydzieła takich artystów jak Gaudi, Velázquez czy Casas. Muzeum umożliwia darmowy wstęp w soboty od 15:00, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz w wybrane dni tj. 18 maja, 11 września oraz w Narodowe Święto Katalonii.
 • Ciekawym widowiskiem jest również Spektakl Magicznej Fontanny, który trzeba koniecznie obejrzeć, będąc w Barcelonie! Fontanna znajduje się u podnóża wzgórza Montjuïc. Niesamowity klimat świateł, muzyki i wody ujmuje każdego. Pokazy odbywają się co kilkanaście minut, każdy urozmaicony się muzyką np. klasyczną, rockową lub z bajek Walta Disney’a. Ponadto spektakle nie powtarzają się, dzięki czemu można obejrzeć ich kilka. Wstęp wolny jest cały czas. Rozpiska dni i godzin spektakli różni się w zależności od miesiąca, dlatego warto zajrzeć na oficjalną stronę Barcelony.

Będąc w Barcelonie, warto również odwiedzić m.in. Centrum Kulturalne, Muzeum Kultur Świata oraz Zamek Montjuïc, do których również obowiązują bezpłatne wstępy w wybranych dniach. Możecie również skorzystać z oferty Free Walking Tours.

Bezpośrednie loty z Berlina znajdziecie już od 137 zł.Jeżeli jesteście ciekawi darmowych atrakcji w innych miastach to odsyłamy do pozostałych artykułów:
 • Darmowe muzea w Londynie i Paryżu znajdziecie tutaj;
 • Darmowe atrakcje w Madrycie i Rzymie znajdziecie tutaj;
 • Darmowe atrakcje w Dublinie i Budapeszcie znajdziecie tutaj.