AIRPORT TRANSFER

Follow me!

Polski
2019-03-15
Te miejsca w Berlinie zwiedzisz za darmo!
Zwiedzanie muzeów i wystaw nie musi kosztować zbyt wiele. Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, które możecie zwiedzić w stolicy Niemiec zupełnie za darmo. Przeczytaj i zaplanuj z nami wiosenną wycieczkę do Berlina. Oferta kulturalna stolicy Niemiec jest niezwykle różnorodna. Bogactwo wystaw, muzeów, wydarzeń zachwyca różnorodnością. Ich zwiedzanie wiąże się jednak często z zakupem biletów. Są jednak miejsca w Berlinie, które zwiedzicie za darmo. Oto one!
 
 
Reichstag
Naszą listę postanowiliśmy zacząć od siedziby niemieckiego parlamentu. Wzniesiony pod koniec XIX wieku neorenesansowy budynek zwieńczony szklaną kopułą wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów. Wycieczka po kopule jest darmowa, trzeba jednak zarejestrować się wcześniej na stronie Reichstagu, a następnie wydrukować bilet, który otrzymamy mailem. Warto zaplanować wizytę w tym miejscu, by móc podziwiać piękną panoramę z tarasu widokowego na kopule gmachu. Uwaga! Przy wchodzeniu do Reichstagu obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak na lotniskach.
15 minut transportem publicznym od Alexanderplatz
 
 
 
Deutscher Dom
Jest to jeden z dwóch bardzo podobnych do siebie budynków w na Gendarmenmarkt (drugi to Französischer Dom), w którym można obejrzeć interaktywną wystawę, prezent prezentującą historię systemu parlamentarnego w Niemczech. Mieszcząca się na pięciu piętrach ekspozycja zawiera zdjęcia, instalacje i filmy ilustrujące burzliwą historię parlamentu od pierwszego Zgromadzenia Narodowego w 1848 roku do dziś.

Adres: Gendarmenmarkt 1-2
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00-18:00 (od października do kwietnia) i 10:00-19:00 (od maja do września)
10 minut transportem publicznym od Alexanderplatz

Humboldt-Box
Humboldt-Box to tymczasowy, futurystyczny budynek znajdujący się przed placem budowy, na którym trwa rekonstrukcja pałacu miejskiego (Berliner Stadt Schloss). Znajdziemy w nim informacje nie tylko o tej spektakularnej przebudowie Pałacu, ale również o innej planowanej instytucji – Forum Humboldta. W obiekcie można też coś zjeść lub wypić kawę na panoramicznym tarasie z widokiem na jedną z głównych ulic Berlina, Unter den Linden.
7 minut transportem publicznym/12 minut na pieszo od Alexanderplatz
Adres: Schlossplatz 5
Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00
 
 
Muzeum Ciszy (Museum der Stille)
To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki, a zarazem jedno z najbardziej niezwykłych muzeów w Berlinie. W centrum tętniącej życiem dzielnicy Berlin-Mitte wchodzicie do oazy ciszy! Zasłonięte okna, czerwone ściany i sufity, dźwiękochłonne wydany, nastrojowe światła – w takim otoczeniu, w milczeniu można kontemplować wyjątkowe dzieła sztuki.

Adres: Linienstraße 154a
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 14:00-19:00
15 minut transportem publicznym od Alexanderplatz
 
 
 
Muzeum Dwóch Kółek (Zweiradmuseum)
Pewien pasjonat i kolekcjoner zgromadził w swoim warsztacie stworzonym z dawnej stadniny koni trzydzieści zabytkowych motocykli, rowerów motorowerów i przyczep (wszystkie pochodzą z lat 1920-1960). Na wystawie znajdziemy rowery niemieckich marek (NSU, BMW lub HOREX), ale są też rzadko spotykane modele z Anglii i Rosji. Jeśli uwielbiasz rowery i motocykle, musisz je zobaczyć!
Adres: Köpenicker Straße 8
Godziny otwarcia: wtorek – piątek 10:00-17:00, sobota 10:00-13:00
22 minuty transportem publicznym od Alexanderplatz
 
East Side Gallery
East Side Gallery to najbardziej znany odcinek muru Berlińskiego. Jego fragment, o długości 1300 metrów to największa w Europie plenerowa galeria graffiti. Znajdziemy na niej ponad sto obrazów stworzonych przez artystów z całego świata. Jednym z najbardziej rozponawanych jest „Brotherly Kiss” przedstawiający pocałunek Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera.

Adres: Mühlenstraße 3-100
Godziny otwarcia: całą dobę
15 minut transportem publicznym od Alexanderplatz
 
 


Niemieckie Muzeum Niewidomych (Deutsches Blinden-Museum)
Wystawa składająca się z ponad tysiąca eksponatów przedstawia rozwój dziedziny zajmującej się problematyką osób niewidomych i niedowidzących, a także postęp techniczny w zakresie przygotowania odpowiedniego sprzętu. Część ekspozycji jest poświęcona alfabetowi stworzonemu przez Louisa Braille’a. W specjalnej sali goście mogą wypróbować przyrządy do pisania dla niewidomych, wypróbować ich gry czy identyfikować przedmioty przez dotyk.
Adres: Rothenburgstraße 14
Godziny otwarcia: środa 15:00-18:00
50 minut transportem publicznym od Alexanderplatz

Muzeum Aliantów (Alliertenmuseum)
Położone w centrum dawnego sektora amerykańskiego, dokumentuje historię i działania sił zachodnich w Niemczech w latach 1945-1994. W zewnętrznej części muzeum można zobaczyć m.in. brytyjski samolot transportowy Hastings TG 503 i wagon restauracyjny francuskiego pociągu wojskowego z lat 40-tych ubiegłego wieku.

Adres: Clayallee 135
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00
25 minut transportem publicznym od ZOB

Więcej muzeów i miejsc pamięci, które w Berlinie możecie odwiedzić bezpłatnie znajdziecie na https://www.visitberlin.de/en/museums-free.
 
Dojazd komfortowym autobusem, bezpośrednio na Alexanderplatz ze Szczecina Flixbusem – bilety kupicie już 29,99 zł.