AIRPORT TRANSFER

Follow me!

Polski
2017-11-08
Kiedy otwarcie nowego lotniska BBI w Berlinie?
Port lotniczy Berlin Brandenburg, który miał zastąpić lotniska Schönefeld i Tegel, miał być uruchomiony już ponad 6 lat temu. Obecnie jest jedynym tak dużym lotniskiem w Europie, które pomimo ogromnego zaawansowania prac, stoi bezużyteczne. Miesięczne koszty utrzymania nieczynnego lotniska to ok. 20 mln euro. Czy najbardziej niefortunna inwestycja powojennych Niemiec zostanie wreszcie zakończona i obsłuży pierwszych pasażerów w 2018 roku?

Przyczyną tak wielkiego opóźnienia oddania do użytku nowego berlińskiego lotniska są usterki budowlane, związane m.in. z wentylacją obiektu. Z ich powodu, otwarcie pierwotnie zaplanowane na 2011 rok, co kilka miesięcy jest przekładane na kolejny termin. Na ten moment wiadomo, że planowane są zmiany władz powstającego lotniska. Nowym szefem zostanie Engelbert Lütke Daldrup, który chce wprowadzić nowego dyrektora zarządzającego pracami budową lotniska. Ostateczna decyzja o tej zmianie ma zostać podjęta 17 listopada przez Radę Nadzorczą. Jednocześnie zarząd poszukuje teraz nowych firm, które zajmą się wykonaniem niezbędnych poprawek. Według ekspertów serwisu Runek Lotniczy najbardziej prawdopodobny termin otwarcia nowego portu w Berlinie to jednak nie 2018 rok, a jesień 2019.

Szacuje się, że lotnisko po uruchomieniu będzie musiało obsłużyć ruch pasażerski w wielkości około 37 mln osób rocznie i będzie to trzeci co do wielkości port lotniczy w Niemczech. I z pewnością najdłużej budowane lotnisko w historii Niemiec.
 
 

Źródła:
https://www.rbb24.de/politik/Flughafen-BER/neuer-chefposten-fuer-den-bau-bereich-beim-ber-geplant.html
http://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/berlinskie-lotniska-pekaja-w-szwach-kiedy-otwarcie-berlin-brandenburg-airport-2069.html#