AIRPORT TRANSFER

Follow me!

Polski
2018-11-15
Jak kupić tani bilet lotniczy? 10 skutecznych metod o których mogłeś nie wiedzieć.
Wielokrotnie słyszałeś jak Twoi znajomi upolowali bardzo tanie bilety lotnicze na wakacje, a Ty nigdy nie możesz na nie trafić?
 
Podróżować samolotem można w bardzo dobrych cenach. Choć zapomnij o podniebnych podróżach za 1 zł. Takie opowieści możesz włożyć między bajki.
Prawdą jest, że korzystając z kilku prostych zasad i tricków możemy obniżyć koszty podróży. Poniżej 10 naszych porad jak szukać tanich biletów.

1. Google Flights
To doskonały pierwszy krok w poszukiwaniu tanich biletów. Narzędzie oferowane przez największą wyszukiwarkę na świecie, dostępne jest od 2016 roku również w Polsce. Co nam daje Google Flights? Przede wszystkim łatwe wyszukiwanie i czytelne porównanie wszystkich dostępnych opcji przelotu na danej trasie i w danym dniu. Łatwo też możemy porównywać ceny w różnych datach i okresach czasu. Google podpowiada nam często też korzystniejsze opcje np. „w inne dni dostępne są tańsze loty – od 518 zł” lub lotniska zlokalizowane w pobliżu wybranej destynacji.
 
 
2. Korzystaj z trybu incognito lub wyczyść „ciasteczka”
 
Chodzi oczywiście o pliki cookie zapisywane w naszej przeglądarce, które zapamiętują wcześniej przeglądane przez nas strony i historię wyszukiwania. Linie lotnicze wykorzystują takie informacje do podbijania cen, wiedząc np. że poszukujesz od dłuższego czasu biletu do Madrytu w terminie 20.12-27.12.2018 r. rośnie prawdopodobieństwo, że polecisz w tym terminie niezależnie od ceny. Korzystając z tzw. trybu incognito w naszej wyszukiwarce uniemożliwiamy zapisywanie historii przeglądania, pamięci podręcznej czy ciasteczek.
 
3. Jeżeli to możliwe, wybieraj mniejsze lotniska
 
Oczywiście nie zawsze z tej opcji możemy skorzystać, jeżeli jednak wybieramy się na wakacje i jesteśmy gotowi do eksplorowania okolicy, to ciekawą opcją jest wybór mniejszych i mniej popularnych lotnisk. Przykładowo wybierając się na urlop na Costa Brava oraz do Barcelony korzystniejsze ceny biletów znajdziemy lecąc do Girony niż na lotnisko Barcelona El Prat. Okoliczne lotniska są najczęściej dobrze skomunikowane z wielkimi miastami, a my polecamy zatrzymać się w mniejszych miejscowościach przynajmniej na 1-2 dni aby poznać również te mniej oczywiste regiony i miasta. Z takiej opcji możemy skorzystać m.in. wybierając się do Barcelony (Girona), Paryża (Orly), Mediolanu (Bergamo) czy Rzymu (Ciapmino).
 
4. Omijaj popularne terminy
 
Przemyśl dokładnie w jakim terminie chcesz podróżować do wybranego kraju. W tym celu sprawdź które miesiące są uznawane za wysoki sezon, jaka jest pogoda w danym okresie oraz czy w planowanym terminie nie odbywają się jakieś ważne wydarzenia, które ściągają do miasta dodatkowych turystów. Warto uwzględnić wydarzenia sportowe, kulturalne ale również lokalne. Przykładowo co roku w maju w Madrycie odbywa się kilkudniowy festyn św. Izydora, patrona miasta. Przez tydzień w mieście odbywają się setki imprez, wydarzeń, spotkań i procesji na które przyjeżdżają turyści z całego świata, oczywistym jest więc, że w tym okresie ceny biletów lotniczych rosną.
 
5. Korzystaj z powiadomień tzw. „alertów cenowych”
 
Wiele wyszukiwarek i stron poświęconym tanim podróżą oferują system powiadomień w formie newslettera, powiadomień na telefon czy w formie aplikacji. Warto z nich korzystać, w niektórych możemy ustawić konkretne lotnisko (skąd planujemy wylot), destynację dokąd planujemy lecieć lub termin który nas interesuje. Takie powiadomienia warto ustawić nawet na kilka miesięcy przed planowanym urlopem, aby nie przegapić najlepszych okazji.
 
 
 
6. Łącz loty różnych przewoźników lub wybierz dodatkowy kierunek
 
Wybierając podróż dwustronną linia lotnicza otrzymuje informację, że „musisz jakoś wrócić”, więc bardzo często stosuje niskie ceny biletów na wylot i droższe na powrót. Warto więc sprawdzić jak ceny kształtują się przy zakupie biletu w jedną stronę. Czasami opłaca się podróżować przez inne miasta przy okazji poznając uroki kolejnej miejscowości np. wylatujemy z Berlina do Madrytu, z Madrytu po kilku dniach lecimy do Lizbony, a po 2-3 dniach ze stolicy Portugalii wracamy do Berlina. Warto również sprawdzać ceny u różnych przewoźników, może się okazać, że najlepszą ofertę na trasę Berlin – Barcelona ma RyanAir, ale już na połączenie powrotne Barcelona – Berlin EasyJet.
 
7. Sprawdź różne konfiguracje biletów
 
Jeżeli podróżujesz w parze, najczęściej sprawdzając cenę biletu wybierasz już na pierwszym etapie cenę dla 2 os.. Sprawdź, czy takie same ceny będą oferowane gdy zakupisz 2 pojedyncze bilety. W wielu liniach lotniczych możesz wybrać miejsce siedzące, więc nie obawiaj się, że zostaniecie rozsadzeni podczas podróży.
 
8. Upewnij się, czy nie ma dodatkowych opłat
 
Podróżowanie tanimi liniami lotniczymi nie zawsze jest najtańsze. Przy zakupie biletu zwróć uwagę na wszelkie dodatkowe opłaty np. za bagaż podręczny, za bagaż rejestrowany lub odprawę na lotnisku. Może się okazać, że dodając wszystkie opcje, które są dla Ciebie niezbędne przelot regularną linią okaże się tańszy niż tzw. low costem.
 
9. Szukaj, sprawdzaj, planuj
 
Każdy turysta wie najlepiej czego potrzebuje podczas wyjazdu i za co jest gotowy zapłacić dodatkowe pieniądze. Niemal każda linia lotnicza oferuje dodatki, które niekoniecznie są dla nas istotne, dlatego szukaj możliwości i sprawdzaj co jest wliczone w bilet i tak go skonfiguruj, abyś Ty był z niego zadowolony. Przykładowo lecąc w 2-3 osoby zamiast wykupywania dla wszystkich płatnego bagażu podręcznego, może warto wziąć wspólny, jeden duży bagaż rejestrowany? Możesz również zrezygnować z dodatkowo płatnego wyboru miejsca w samolocie, jeżeli jesteś w stanie wytrzymać bez współtowarzyszy podróży 2 godziny lotu.
 
10. Bądź cierpliwy i elastyczny
 
To jedna z najważniejszych zasad. Znalezienie dobrej ceny za przeloty, to bardzo często wykorzystanie i sprawdzenie wszystkich powyższych rad. Żeby poszukiwania taniego lotu zakończyły się sukcesem musimy poświęcić na nie trochę czasu. Nasze szanse znacznie rosną, gdy możemy pozwolić sobie na pewną swobodę np. przy wyborze dokładnego terminu lub miejsca docelowego.