AIRPORT TRANSFER

Follow me!

Polski
2019-02-18
6 skutecznych rad jak się spakować!
Dla wielu pakowanie to ulubiona czynność przed wyjazdem. To znak, że nasza wymarzona podróż jest już tuż tuż. Znajdzie się jednak spora grupa podróżników, dla których jest to katorga i smutny obowiązek. Co zabrać, jak się spakować do tak małej walizki? Jakie rzeczy zabrać na wszelki wypadek? Dobra organizacja i przemyślane decyzje bardzo często wpływają na całą naszą podróż. Zobacz więc 6 skutecznych rad, jak się spakować!
 
 

1. Rozmiar ma znaczenie! 
 
Wielkość bagażu regulują odpowiednie przepisy linii lotniczej, z którą planujemy podróż. Wielu z nas decyduje się często na podróż jedynie z bagażem podręcznym, a w takim przypadku nasze poniższe rady sprawdzą się doskonale! Jeżeli możesz pozwolić sobie na podróż z bagażem rejestrowanym, również sprawdź wymiary i maksymalną wagę dopuszczalną przez linie lotniczą. Pozwoli Ci to uniknąć stresujących sytuacji na lotnisku i konieczności dopłat. Po sprawdzeniu tych informacji przed Tobą decyzja, czy pakujesz się w walizkę na kółkach, plecak czy torbę podróżną. Każdy rodzaj bagażu ma swoje wady i zalety. Walizka na kółkach jest najwygodniejsza, ponieważ nie musimy dźwigać naszego bagażu, minusem jest jednak jej mniejsza pojemność w porównaniu z plecakiem czy torbą. Jeżeli po wylądowaniu czekać nas będzie dłuższy spacer z naszym bagażem, warto wybrać plecak z wygodnym stelażem. Plecaki najczęściej są bardzo pakowne, co pozwoli nam również na spakowanie większej liczby rzeczy na naszą wycieczkę (tutaj pamiętajmy również o limicie wagowym bagażu!). Torba materiałowa to najmniej wygodna forma, jednak najbardziej pakowna. Decyzja zależy więc od Was. Zaplanujcie swoją podróż wcześniej, pomyślcie czy po wylądowaniu czeka Was spacer, czy pojedziecie taksówką lub metrem bezpośrednio do hotelu? Czy kosztem wygody i komfortu, nie potrzebujecie zabrać większej ilości bagażu.
 
2. Zrób listę, koniecznie!
 
Pojechałaś na długo wyczekiwany urlop do SPA i nie spakowałeś stroju kąpielowego i klapek? A może planowałaś poranne bieganie nad brzegiem morza, ale twoje buty do biegania i spodenki zostały w dalekiej Polsce? Nie ma nic gorszego niż frustracja, że zapomnieliśmy zabrać rzeczy, która miała nam umilić pobyt na urlopie. Oczywiście w wielu przypadkach możemy zakupić zamienniki na miejscu, jednak wiąże się to często z nieplanowanymi kosztami, a często też wyższymi cenami niż w Polsce. Takie „zapominalstwo” może powodować też niepotrzebne kłótnie z Twoim partnerem, przez co wymarzony, romantyczny wyjazd rozpoczyna się od sporej awantury... Robiąc listę rzeczy, które musisz zabrać ze sobą minimalizujesz to ryzyko, warto więc skorzystać z tej sprawdzonej metody. 
 
 
 
3. Roluj i pakuj próżniowo!
 
Przed Tobą wymarzona, długa podróż do egzotycznego kraju, ale już wiesz, że bagaż jaki możesz ze sobą zabrać będzie dla Ciebie za mały? Nie martw się tym, jest wiele skutecznych metod zmniejszania objętości ubrań w bagażu. Jednym z najpopularniejszych jest pakowanie się do worków próżniowych, które w znacznym stopniu zmniejszają objętość naszych ubrań. Innym skutecznym sposobem jest rolowanie ubrań, dzięki odpowiedniej metodzie składania nasze spodnie czy koszulki zajmą bardzo mało miejsca w walizce, a Ty będziesz mógł zabrać ciuchy na każdą okazję. Jak to zrobić? Obejrzyj ten poradnik na YouTube: 
https://www.youtube.com/watch?v=2QyYgZ6Lrqg 
https://www.youtube.com/watch?v=84LtRsstGl8 
 
4. Pakuj się mądrze!
 
Pomyśl, które rzeczy mogą posłużyć Ci do wielu czynności, dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w walizce i nie będziesz musiał dźwigać wielu dodatkowych kilogramów. Jeżeli wiesz, że będziesz na miejscu wypoczynku dużo spacerował albo planował wyjście w góry warto spakować się w wygodny plecak. Po przyjeździe do hotelu i wypakowaniu ciuchów do szafek, będziesz mógł wykorzystać ten sam plecak do górskich wędrówek. Podobne zastosowanie możesz wykorzystać, gdy planujesz każdego dnia leżakować na plaży, a Twój hotel nie jest zlokalizowany bezpośrednio przy plaży. W plecak zapakujesz ręcznik, wodę, olejki do opalania, książki i wszystko to czego potrzebujesz na plaży, nie musisz zabierać dodatkowego plecaku lub torby plażowej. Worki próżniowe w które spakujesz swoje ubrania, są doskonałe do spakowania na powrocie brudnej bielizny i odzieży. To wygodne rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza pozostały nasz bagaż od brzydkiego zapachu. Japonki w których uwielbiasz spacerować, mogą doskonale się sprawdzić w hotelowym SPA. Warto też porozumieć się ze swoimi kompanami w podróży, jeżeli jedziecie grupą znajomych to warto podzielić się rzeczami wspólnego użytku, jedno opakowanie kremu do opalania na pewno wystarczy dla Was wszystkich. Jeżeli w hotelu nie ma żelazka, to również nie wszyscy muszą zabierać swoje, wystarczy jedno dla całej Waszej grupy. Zamiast kilku książek może warto zabrać czytnik e-booków lub jeżeli nie masz pożyczyć go od znajomych. Jedno urządzenie wielkości zeszytu pozwoli Ci zabrać ze sobą całą bibliotekę!
 
5. A to na wszelki wypadek!? NIE! Nie bierz tego!
 
Pomyśl i zapisz to czego potrzebujesz, ale przy każdej rzeczy „a to na wszelki wypadek” postaw minusik. Nie musisz tego zabierać. Najczęściej nie jeździmy na „koniec świata”, więc jeżeli wydarzy się coś nieprzewidywanego np. nagłe załamanie pogody, to zawsze możesz zaopatrzyć się w odpowiednie rzeczy w okolicznych sklepach. Jeżeli nie będziesz chciał wydawać dodatkowych środków, może być to doskonała okazja na odwiedzenie miejsc, które nie zmieściły się w Twoim wstępnym planie? Może warto odwiedzić okoliczne muzeum lub galerię? Najczęściej jednak kończy się tak, że nieprzewidywane sytuacje się nie wydarzyły, a rzeczy „na wszelki wypadek” zabrały nam sporo cennego miejsca w walizce i niepotrzebnie zwiększyły wagę naszego bagażu.
 
6. Minimalizm. Złota rada.
 
Nie zabieraj wszystkiego z domu, jeżeli jedziesz na krótki wyjazd nie zabieraj dużej tubki pasty do zębów, dużej butelki szamponu czy płynu do kąpieli. W drogeriach możesz za kilka złotych kupić małe pojemniki, które w zupełności wystarczą na krótki wyjazd. Unikaj ubrań, które użyjesz tylko raz, np. wszelkiego rodzaje dodatków czy butów. No chyba, że np. podczas wyjazdu planujesz biznesowe spotkanie lub wyjście do teatru. W przypadku wyjazdów urlopowych wybieraj mądrze, weź mało rzeczy, jak najbardziej uniwersalne i ciesz się otaczającą Cię przyrodą i ludźmi, których spotykasz na drodze!