AIRPORT TRANSFER

Follow me!

Polski
2018-01-22
Zagubiony bagaż na lotnisku – co teraz?
Mimo, że z podróży wracamy najczęściej podekscytowani, pełni wspomnień i niezapomnianych wrażeń, czasami na lotnisku czeka na nas przykra niespodzianka. Okazuje się, że nasz bagaż zaginął podczas podróży lotniczej. Co w takiej sytuacji robić?

Zachowaj spokój, aż 98% bagaży wraca do właściciela.

Przede wszystkim zachowaj spokój, stres nigdy nie jest dobrym doradcą, dlatego planując podróż przed wylotem zapoznaj się z planem lotnisk, na których będziesz i sprawdź gdzie znajduje się tzw. punkt „Lost luggage” lub „Lost & Found". To właśnie tutaj powinieneś się skierować w sytuacji, kiedy Twój bagaż zaginie. W punkcie tym zostaniesz poproszony o pokazanie karty pokładowej oraz otrzymany przy odprawie biletowo – paszportowej odcinek nadania bagażu. Jest to najczęściej karteczka lub naklejka z kodem kreskowym.
 
 
 
Bagaż zaginął w drodze na wakacje, co robić?

Kolejnym krokiem podczas zgłaszania zguby w punkcie „lost luggage” jest jak najdokładniejsze opisanie zaginionego bagażu, wskazanie koloru, marki, zawartości. Wypełniając formularz musimy również wskazać adres, pod który bagaż ma zostać dosłany. Może to być nasz adres zamieszkania lub np. adres hotelu, w którym zatrzymamy się podczas wakacji. Jeżeli zaginął nam główny bagaż w drodze na wymarzone wakacje, część linii oferuje najczęściej pewien rodzaj zapomogi, na zakup najbardziej potrzebnych rzeczy. Jeżeli nie wyszli z taką ofertą sami, warto upomnieć się o taki rodzaj zadośćuczynienia. Wysokość takiego wsparcia jest różna i najczęściej wynika z wewnętrznych zapisów w regulaminie samych przewoźników, najczęściej jednak jest to kwota 100 dolarów lub 100 euro.

Odszkodowanie za zaginiony bagaż – jak je uzyskać?

Kiedy możemy uznać, że nasz bagaż zaginął? Jeżeli bagaż nie wróci w określonym terminie na wskazany we wniosku adres, powinniśmy skontaktować się ponownie z biurem. Jednak jeżeli po miesiącu nie otrzymamy naszej walizki, wówczas należy uznać, że bagaż zaginął i już się nie odnajdzie. Mamy wówczas duże szanse, aby uzyskać odszkodowanie od przewoźnika. Żeby jednak móc się o nie ubiegać, po przylocie należy zgłosić zaginięcie zgodnie z procedurą. Rekompensata za zaginiony bagaż może wynieść nawet do 6 tys. złotych, wynika to z zapisów Konwencji Montrealskiej z 1999 r.. Warto jednak pamiętać, że przewoźnik niemal na pewno zażąda od nas faktur lub rachunków za zaginione przedmioty, które znajdowały się w walizce, na podstawie których oceni wartość całego bagażu.


 
Nie przewoź wartościowych rzeczy w bagażu rejestrowanym.

Przygotowując się do podróży warto również pamiętać, że w luku bagażowym nie można przewozić tzw. rzeczy wartościowych. W przypadku utraty bagażu linie lotnicze najczęściej powołają się na ten zapis regulaminów i nie zwrócą nam kosztów zagubionego najnowszego laptopa, drogiej biżuterii czy aparatu z zestawem obiektywów. Wartościowe rzeczy powinniśmy przewozić w bagażu podręcznym.